您当前位置:中文 >> 会议日程

Program of 19th Crucifer Genetics Workshop and Brassica 2014 

March 31 – April 2, 2014, Wuhan

 

Arriving and registration: 8:00-23:00, March 30, 2014 (The 1st floor hall of Nanyuan Building)

 

18:00-21:00 Buffet (Gemei Western restaurant, located at 1st floor of Nanyuan Building)

 

Scientific Programs
March 31, 2014
8:00-8:30 Opening Ceremony (SOUTH HALL, located at 3rd floor of Nanyuan Building)
Chair: Yongming Zhou
Remarks from Xianlong Zhang, the vice President of HZAU
Remarks from leader of Chinese Academy of Engineering
Photo taking

 

8:30-12:10 Session 1: U's triangle and Brassicaceae phylogenetics (SOUTH HALL)

 

Chairs: Chris Pires/ David Edwards
8:30-9:30 Invited plenary talks
8:30-9:00 Chris Pires (US): Phylogenomics of the Brassicales, Brassicaceae, and tribe

      Brassiceae

9:00-9:30 Boulos Chalhoub (France): The genome of Brassica napus

 

9:30-12:10 Major talks
9:30-9:50 Shengyi Liu (China) - The Brassica napus genome
9:50-10:10 Feng Cheng (China/Czech Republic) - Deciphering the diploid ancestral

     genome of the mesohexaploid Brassica rapa

 

10:10-10:30  Tea break

 

Chairs: Nishio Takeshi/ Shengyi Liu
10:30-10:50 David Edwards (Australia) - Assembly and validation of a draft genome of

       Brassica napus using skim Genotyping by sequencing
10:50-11:10 W.K. Heneen (Sweden) - Brassica C-genome chromosomes, molecular

       markers and linkage groups
11:10-11:30 Tae-Jin Yang (Korea) Diversity of organelle genomes and major nuclear

       DNA repeats in Brassica crops revealed by resequence data
11:30-11:50 Jeong-Hwan Mun (Korea) - Sequencing of the radish genome
11:50-12:10 Jinghua Yang (China)-Genome sequencing of the Chinese vegetable

       Brassica juncea

 

12:20 Lunch break (GRADEN Hall, located at 2nd floor of Nanyuan Building)

 

13:00-13:40 Poster Session (SOUTH HALL)

 

14:00-17:55 Session 2: Functional genomics and epigenomics (SOUTH HALL)

 

Chairs: Isobel Parkin/ Xuekun Zhang
14:00-15:00 Invited plenary talks
14:00-14:30: Ian Bancroft (UK): Identifying the functional bases of trait variation in

      Brassica napus using associative transcriptomics
14:30-15:00: Xiaofeng Cao (China): Comparative epigenomic analysis between

      model plant and crop

 

15:00-18:20 Major talks
15:00-15:20 Annaliese S. Mason (Australia) - Brassica C genome centromere locations

       revealed through half-tetrad analysis
15:20-15:40 Xun Chen (China) - Genome-scale DNA methylation profiling in B. rapa

       using modified RRBS method
15:40-16:00 You-Rong Chai (China) - Brassica Cinnamoyl-CoA Reductase 1 (CCR1)

       and CCR2 subfamilies: molecular dissection and differential association

       with traits and flux control

 

16:00-16:20 Tea break

Chairs: Boulos Chalhoub/ Kede Liu
16:20-16:40 Haojie Li (China) - Genome-wide identification and evolutionary analyse of

       flowering-time genes in Brassica species
16:40-17:00 John Hammond (Australia) - The role of DNA methylation in regulating plant

       adaptations to low phosphate availability
17:00-17:20 Xiaowu Wang (China) - The genomic signature identified in Brassica rapa

       reveals strong selection on auxin signaling-related genes during heading

       morphotype evolution
17:20-17:40 Longjiang Fan -Identification and characterization of miRNAs in oilseed rape

       (Brassica napus) responsive to the pathogenic fungus Verticillium

       longisporum infection using Brassica AA (B. rapa) and CC (B. oleracea) as

       reference genomes
17:40-17:55 Ian Bancroft- Collaboration and communication in Brassica genomics
 

17:55-18:05 Novogene - Application of High-throughput Sequencing Technology in

       Crucifer and Brassica Research

 
18:30  Dinner (GRADEN HALL, located at 2nd floor of Nanyuan Building)

April 1, 2014
8:00-11:50 Session 3: Genetic diversity and Pan-genomics (SOUTH HALL)

 

Chairs: Ian Bancroft/ Xiaofeng Cao
8:00-9:00 Invited plenary talks
8:00-8:30: Xiaowu Wang (China): Genetic diversity and Pan-genomics in Brassica

     vegetable crops
8:30-9:00: Isobel Parkin (Canada): Using genomics to explore biodiversity among exotic

     Brassicaceae for improvement of Brassica crops

 

9:00-11:50 Major talks
9:00-9:20 Zili Wei (China) - A novel breeding population of Brassica juncea generated by

      genome shuffling through the introgression of subgenomes from related

      oilseed crop species
9:20-9:40 Jiaqin Shi (China) - Evolutionary dynamics of microsatellite distribution in

      plants: insight from the comparison of sequenced Brassica, Arabidopsis and

      other angiosperm species
9:40-10:00 Yuke He (China) - Genetic basis of leaf variance in Brasicca rapa

 

10:00-10:30 Tea break

 

Chairs: Xiaowu Wang/ Wallace Cowling
10:30-10:50 Lunwen Qian (Germany) - Genome-wide analysis of population structure

       and linkage disequilibrium in Chinese semi-winter rapeseed
10:50-11:10 Nian Wang (China) - Investigation of genome variations during modern

       breeding of Brassica napus
11:10-11:30 Guy Barker (UK) - Transcriptional analysis of Brassica oleracea diversity

       collections elucidating the origins of vegetable Brassicas
11:30-11:50 Ferdinando Branca (Italy) - In progress activities to exploit the

       mediterranean wild and cultivated Brassica germplasm for improving human

       health and environmentally friendly farming
11:50-12:05 Illumina - Empower Your Research with NGS Platform

 

12:10 Lunch break (GRADEN Hall, located at 2nd floor of Nanyuan Building)

 

12:50-13:30 Poster Session (SOUTH HALL)

 

14:00-18:00 Session 4: Trait genetics and breeding in Brassica crops- stress (SOUTH HALL)

 

Chairs: Jacqui Batley/ Yong Pyo Lim
14:00-15:00 Invited plenary talks
14:00-14:30 John Walsh (UK): The quest for durable disease resistance, a case

       study - Turnip mosaic virus resistance in Brassicas
14:30-15:00 Zhongyun Piao (China): Clubroot Resistance in Brassica rapa: Genetics,

       Functional Genomics and Marker-Assisted Selection

 

15:00-18:00 Major talks
 

15:00-15:20 Christian Obermeier (Germany) - An integrative omics approach to mine

       QTL for candidate genes involved in resistance expression of winter oilseed

       rape against V. longisporum
15:20-15:40 Martin Barbetti (Australia) - Comparative genotype traits against Sclerotinia

       sclerotiorum within breeding populations of Brassica napus and B. juncea

       from India and China

 

15:40-16:00 Tea break

 

Chairs: John Walsh / Zhongyun Piao
16:00-16:20 Elke Diederichsen (Germany) - ERECTA-, ABA- and JA-signalling are

       modulating quantitative disease resistance of Arabidopsis thaliana to

       Verticillium longisporum
16:20-16:40 Fengqun Yu (Canada) - Identification and genetic mapping of clubroot

       resistance genes in Brassica species for introgression of resistance into

       canola
16:40-17:00 Marta Francisco (Spain) - Identification of mQTLs regulating glucosinolate

       metabolism under cold conditions in the Arabidopsis MAGIC population
17:00-17:20 Hui-Yee Yong (Japan) - RNA-seq analysis of leaf and root transcripts

       altered in response to salinity stress in Brassica napus
17:20-17:40 Yongju Huang (UK) - Methods for investigating quantitative resistance

       against Leptosphaeria maculans (phoma stem canker) in Brassica napus

       (oilseed rape) in controlled conditions
17:40-18:00 Sheng Chen (Australia) Drought and heat tolerance in Brassica rapa and

       Brassica napus at the early reproductive stage

 
14:00-18:00 Session 5: Trait genetics and breeding in Brassica crops- quality, yield and others (Jingjun Hall)

 

Chairs: Ferdinando Branca/ Jiana Li
14:00-15:00 Invited plenary talks
14:00-14:30 Michel Renard (France): Breeding for seed yield and seed quality: main

       past successes and challenges for the future
14:30-15:00 Hanzhong Wang (China) Maternal control of crops final seed traits: a case

       study on oil content and seed weight in Brassica napus

15:00-18:00 Major talks
15:00-15:20 Na Li (China) - A combined linkage and regional association mapping

       validation and fine-mapping of two pleiotropic major QTLs for seed weight

       and silique length in rapeseed (Brassica napus L.)
15:20-15:40 Dengfeng Hong (China) - Fine mapping of a major quantitative trait locus

       associated with seeds per silique in Brassica napus L.

 

15:40-16:00 Tea break

 

Chairs: Deepak Pental/ Lixi Jiang
16:00-16:20 Rita Zrenner (Germany) - Functional identification of genes responsible for

       the biosynthesis of 1-methoxy-indol-3-ylmethyl glucosinolate in Brassica

       rapa ssp. chinensis
16:20-16:40 Wolfgang Ecke (Germany) - Identification of intervarietal substitution lines

       of rapeseed with enhanced embryogenic potential
16:40-17:00 Guusje Bonnema (The Netherlands) - Identification of major regulatory loci

       for seed quality traits by combining whole genome gene co-expression

       during seed development in a segregating Brassica rapa population
17:00-17:20 Harsh Raman (Australia) - Linkage and genome-wide association studies

       reveal candidates for natural variation for pod shatter resistance in

       Brassica napus
17:20-17:40 Anna Artemyeva (Russia) - Quality evaluation of Brassica crops from

       Russian VIR collection
17:40-18:00 Guy Barker (UK) - Using Genomics, Genetics and Physiology to identify

       genes underlying a seed vigour trait in Brassica

 

18:20  Dinner (GRADEN HALL, located at 2nd floor of Nanyuan Building)

 

April 2, 2014
8:00-11:20 Session 6: Trait genomics and breeding in Brassica crops (SOUTH HALL)

 

Chairs: Michel Renard / Hanzhong Wang
8:00-9:00 Invited plenary talks
8:00-8:30 Jinling Meng (China) - In and out: challenges and opportunities to use

      domesticated genes from different subgenomes in Brassica Paradise
8:30-9:00 Rod Snowdon (Germany) - Genomic dissection of complex traits in oilseed

      rape

 

9:00-11:20 Major talks
9:00-9:20 Wallace Cowling (Australia) - Accelerating plant breeding in the genomics era
9:20-9:40 Dong Xiao (The Netherlands) - Association mapping and expression profiling

      of candidate genes reveals several genes of the circadian and photoperiod

      pathway controlling flowering time variation across seasons in Brassica rapa
9:40-10:00 Geoffrey Wagner (Germany) - Deciphering the mechanisms underlying seed

      vigour in Brassica napus using a systems analysis approach

 

10:00-10:20 Tea break

 

Chairs: Rod Snowdon / Changming Lu
10:20-10:40 Anne-Marie CHEVRE (France) - Boost homologous recombination to

       improve Brassica breeding
10:40-11:00 Bin Yi (China) - Map-based cloning the nuclear restorer gene Rfp for pol

       CMS in rapeseed
11:00-11:20 Delourme R (France) - Homoeologous duplicated QTL are involved in the

       resistance of Brassica napus to stem canker

 

11:20 Closing ceremony: Yongming Zhou

 

12:00 Lunch break (GRADEN HALL, located at 2nd floor of Nanyuan Building)

 

13:00-15:30 Visiting the campus of HZAU

 

15:30-18:00 Field trip (Visiting the breeding bases of Oil Crops Research Institute Chinese Academy of Agricultural Sciences and Wuhan Vegetable Research Institute)

 

18:30 Dinner

 

Copyright ©Nineteenth Annual cruciferous Genetics (Wuhan-Huazhong Agricultural University) All Rights Reserved.