Deadline for Abstract submission: January 30, 2014

Deadline for acceptance notification of Abstracts: January 30, 2014

Deadline for Early Registration: December 15, 2013

Deadline for distribution of the formal Invitation Letters: January 30, 2014

Current Position:Home>>Programme

 

Programme of 19th Crucifer Genetics Workshop and Brassica 2014

March 30 – April 2, 2014, Wuhan

 

Arriving and registration: 8:00-23:00, March 30, 2014 (The 1st floor hall of Nanyuan Building

 

18:00-21:00 Buffet (Gemei Western restaurant, located at 1st floor of Nanyuan Building)

 

Scientific Programme

March 31, 2014

8:00-8:30 Opening Ceremony (SOUTH HALL, located at 3rd floor of Nanyuan Building)

Chair: Yongming Zhou

Remarks from Xianlong Zhang, the vice President of HZAU

Remarks from leader of Chinese Academy of Engineering

Photo taking

 

8:30-12:10 Session 1: U's triangle and Brassicaceae phylogenetics (SOUTH HALL)

 

Chairs: Chris Pires/ David Edwards

8:30-9:30 Invited plenary talks

8:30-9:00 Chris Pires (US): Phylogenomics of the Brassicales, Brassicaceae, and tribe Brassiceae

9:00-9:30 Boulos Chalhoub (France): The genome of Brassica napus

 

9:30-12:10 Major talks

9:30-9:50 Shengyi Liu (China) - The Brassica napus genome

9:50-10:10 Feng Cheng (China/Czech Republic) - Deciphering the diploid ancestral genome of the mesohexaploid Brassica rapa

 

10:10-10:30 Tea break

 

Chairs: Nishio Takeshi/ Shengyi Liu

10:30-10:50 David Edwards (Australia) - Assembly and validation of a draft genome of Brassica napus using skim Genotyping by sequencing

10:50-11:10 W.K. Heneen (Sweden) - Brassica C-genome chromosomes, molecular markers and linkage groups

11:10-11:30 Tae-Jin Yang (Korea) Diversity of organelle genomes and major nuclear DNA repeats in Brassica crops revealed by resequence data

11:30-11:50 Jeong-Hwan Mun (Korea) - Sequencing of the radish genome

11:50-12:10 Jinghua Yang (China)-Genome sequencing of the Chinese vegetable Brassica juncea

 

12:20 Lunch break (GRADEN Hall, located at 2nd floor of Nanyuan Building)

 

13:00-13:40 Poster Session (SOUTH HALL)

 

14:00-17:55 Session 2: Functional genomics and epigenomics (SOUTH HALL)

 

Chairs: Isobel Parkin/ Xuekun Zhang

14:00-15:00 Invited plenary talks

14:00-14:30 Ian Bancroft (UK): Identifying the functional bases of trait variation in Brassica napus using associative transcriptomics

14:30-15:00 Xiaofeng Cao (China): Comparative epigenomic analysis between model plant and crop

 

15:00-18:05 Major talks

15:00-15:20 Annaliese S. Mason (Australia) -Brassica C genome centromere locations revealed through half-tetrad analysis

15:20-15:40 Xun Chen (China) - Genome-scale DNA methylation profiling in B. rapa using modified RRBS method

15:40-16:00 You-Rong Chai (China) - Brassica Cinnamoyl-CoA Reductase 1 (CCR1) and CCR2 subfamilies: molecular dissection and differential association with traits and flux control

 

16:00-16:20 Tea break

 

Chairs: Boulos Chalhoub/ Kede Liu

16:20-16:40 Haojie Li (China) - Genome-wide identification and evolutionary analyse of flowering-time genes in Brassica species

16:40-17:00 John Hammond (Australia) - The role of DNA methylation in regulating plant adaptations to low phosphate availability

17:00-17:20 Xiaowu Wang (China) - The genomic signature identified in Brassica rapa reveals strong selection on auxin signaling-related genes during heading morphotype evolution

17:20-17:40 Longjiang Fan -Identification and characterization of miRNAs in oilseed rape (Brassica napus) responsive to the pathogenic fungus Verticillium longisporum infection using Brassica AA (B. rapa) and CC (B. oleracea) as reference genomes

17:40-17:55 Ian Bancroft - Collaboration and communication in Brassica genomics

17:55-18:05 Novogene - Application of high-throughput sequencing technology in Crucifer and Brassica research

 

18:20 Dinner (GRADEN HALL, located at 2nd floor of Nanyuan Building)

 

 

April 1, 2014

8:00-11:50 Session 3: Genetic diversity and Pan-genomics (SOUTH HALL)

 

Chairs: Ian Bancroft/ Xiaofeng Cao

8:00-9:00 Invited plenary talks

8:00-8:30 Xiaowu Wang (China): Genetic diversity and Pan-genomics in Brassica vegetable crops

8:30-9:00 Isobel Parkin (Canada): Using genomics to explore biodiversity among exotic Brassicaceae for improvement of Brassica crops

 

9:00-11:50 Major talks

9:00-9:20 Zili Wei (China) - A novel breeding population of Brassica juncea generated by genome shuffling through the introgression of subgenomes from related oilseed crop species

9:20-9:40 Jiaqin Shi (China) - Evolutionary dynamics of microsatellite distribution in plants: insight from the comparison of sequenced Brassica, Arabidopsis and other angiosperm species

9:40-10:00 Yuke He (China) - Genetic basis of leaf variance in Brasicca rapa

 

10:00-10:30 Tea break

 

Chairs: Xiaowu Wang/ Wallace Cowling

10:30-10:50 Lunwen Qian (Germany) - Genome-wide analysis of population structure and linkage disequilibrium in Chinese semi-winter rapeseed

10:50-11:10 Nian Wang (China) - Investigation of genome variations during modern breeding of Brassica napus

11:10-11:30 Guy Barker (UK) - Transcriptional analysis of Brassica oleracea diversity collections elucidating the origins of vegetable Brassicas

11:30-11:50 Ferdinando Branca (Italy) - In progress activities to exploit the mediterranean wild and cultivated Brassica germplasm for improving human health and environmentally friendly farming

11:50-12:05 Illumina - Empower Your Research with NGS Platform  

 

12:10 Lunch break (GRADEN Hall, located at 2nd floor of Nanyuan Building)

 

12:50-13:30 Poster Session (SOUTH HALL)

 

14:00-18:00 Session 4: Trait genetics and breeding in Brassica crops- stress (SOUTH HALL)

 

Chairs: Jacqui Batley/ Yong Pyo Lim

14:00-15:00 Invited plenary talks

14:00-14:30 John Walsh (UK): The quest for durable disease resistance, a case study - Turnip mosaic virus resistance in Brassicas

14:30-15:00 Zhongyun Piao (China): Clubroot resistance in Brassica rapa: genetics, functional genomics and marker-assisted selection

  

15:00-18:00 Major talks

15:00-15:20 Christian Obermeier (Germany) - An integrative omics approach to mine QTL for candidate genes involved in resistance expression of winter oilseed rape against V. longisporum

15:20-15:40 Martin Barbetti (Australia) - Comparative genotype traits against Sclerotinia sclerotiorum within breeding populations of Brassica napus and B. juncea from India and China

 

15:40-16:00 Tea break

 

Chairs:John Walsh/ Zhongyun Piao

16:00-16:20 Elke Diederichsen (Germany) - ERECTA-, ABA- and JA-signalling are modulating quantitative disease resistance of Arabidopsis thaliana to Verticillium longisporum

16:20-16:40 Fengqun Yu (Canada) - Identification and genetic mapping of clubroot resistance genes in Brassica species for introgression of resistance into canola

16:40-17:00 Marta Francisco (Spain) - Identification of mQTLs regulating glucosinolate metabolism under cold conditions in the Arabidopsis MAGIC population

17:00-17:20 Hui-Yee Yong (Japan) - RNA-seq analysis of leaf and root transcripts altered in response to salinity stress in Brassica napus

17:20-17:40 Yongju Huang (UK) - Methods for investigating quantitative resistance against Leptosphaeria maculans (phoma stem canker) in Brassica napus (oilseed rape) in controlled conditions

17:40-18:00 Sheng Chen (Australia) Drought and heat tolerance in Brassica rapa and Brassica napus at the early reproductive stage

 

 

14:00-18:00 Session 5: Trait genetics and breeding in Brassica crops- quality, yield and others (Jingjun Hall)

 

Chairs:Ferdinando Branca/ Jiana Li

14:00-15:00 Invited plenary talks

14:00-14:30 Michel Renard (France): Breeding for seed yield and seed quality: main past successes and challenges for the future

14:30-15:00 Hanzhong Wang (China) Maternal control of crops final seed traits: a case study on oil content and seed weight in Brassica napus

 

15:00-18:00 Major talks

15:00-15:20 Na Li (China) - A combined linkage and regional association mapping validation and fine-mapping of two pleiotropic major QTLs for seed weight and silique length in rapeseed (Brassica napus L.)

15:20-15:40 Dengfeng Hong (China) - Fine mapping of a major quantitative trait locus associated with seeds per silique in Brassica napus L.

 

15:40-16:00 Tea break

 

Chairs:Deepak Pental/ Lixi Jiang

16:00-16:20 Rita Zrenner (Germany) - Functional identification of genes responsible for the biosynthesis of 1-methoxy-indol-3-ylmethyl glucosinolate in Brassica rapa ssp. chinensis

16:20-16:40 Wolfgang Ecke (Germany) - Identification of intervarietal substitution lines of rapeseed with enhanced embryogenic potential

16:40-17:00 Guusje Bonnema (The Netherlands) - Identification of major regulatory loci for seed quality traits by combining whole genome gene co-expression during seed development in a segregating Brassica rapa population

17:00-17:20 Harsh Raman (Australia) - Linkage and genome-wide association studies reveal candidates for natural variation for pod shatter resistance in Brassica napus

17:20-17:40 Anna Artemyeva (Russia) - Quality evaluation of Brassica crops from Russian VIR collection

17:40-18:00 Guy Barker (UK) - Using Genomics, Genetics and Physiology to identify genes underlying a seed vigour trait in Brassica

 

18:20 Dinner (GRADEN HALL, located at 2nd floor of Nanyuan Building)

 

 

April 2, 2014

8:00-11:20 Session 6: Trait genomics and breeding in Brassica crops (SOUTH HALL)

 

Chairs: Michel Renard / Hanzhong Wang

8:00-9:00 Invited plenary talks

8:00-8:30 Jinling Meng (China) - In and out: challenges and opportunities to use domesticated genes from different subgenomes in Brassica Paradise

8:30-9:00 Rod Snowdon (Germany) - Genomic dissection of complex traits in oilseed rape

 

9:00-11:20 Major talks

9:00-9:20 Wallace Cowling (Australia) - Accelerating plant breeding in the genomics era

9:20-9:40 Dong Xiao (The Netherlands) - Association mapping and expression profiling of candidate genes reveals several genes of the circadian and photoperiod pathway controlling flowering time variation across seasons in Brassica rapa

9:40-10:00 Geoffrey Wagner (Germany) - Deciphering the mechanisms underlying seed vigour in Brassica napus using a systems analysis approach

 

10:00-10:20 Tea break

 

Chairs: Rod Snowdon / Changming Lu

10:20-10:40 Anne-Marie CHEVRE (France) - Boost homologous recombination to improve Brassica breeding

10:40-11:00 Bin Yi (China) - Map-based cloning the nuclear restorer gene Rfp for pol CMS in rapeseed

11:00-11:20 Delourme R (France) - Homoeologous duplicated QTL are involved in the resistance of Brassica napus to stem canker

 

11:20 Closing ceremony: Yongming Zhou

 

12:00 Lunch break (GRADEN HALL, located at 2nd floor of Nanyuan Building)

 

13:00-15:30 Visiting the campus of HZAU

 

15:30-18:00 Field trip (Visiting the breeding bases of Oil Crops Research Institute Chinese Academy of Agricultural Sciences and Wuhan Vegetable Research Institute)

 

18:30 Dinner

 

Copyright ©Nineteenth Annual cruciferous Genetics (Wuhan-Huazhong Agricultural University) All Rights Reserved.